facebook youtube twitter instagram
The 30th Golden Melody Awards Nomination & Winners

Vocal - Record Label Awards

《 Album of the Year 》
  • All Nominated Titles of Best Album in Mandarin
  • All Nominated Titles of Best Album in Taiwanese
  • All Nominated Titles of Best Album in Hakka
  • All Nominated Titles of Best Album in an Aboriginal Language
  • L.O.V.E./Universal Music Taiwan Ltd.
  • Ugly Beauty/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.
《 Song of the Year 》
  • Millennia's Faith Undone-The Aeon's Wraith Version《Millennia's Faith Undone-The Aeon's Wraith Version》/Ciongzo Idea Corporation
  • To Be Together《L.O.V.E.》/Universal Music Taiwan Ltd.
  • Womxnly《Ugly Beauty》/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.
  • Core《0》/Universal Music Taiwan Ltd.
  • Seventeen《Seventeen》/HIM International Music Inc.
  • Newly Written Old Song《Newly Written Old Song》/B'IN MUSIC INTERNATIONAL LIMITED
  • Waves Wandering《Waves Wandering》/EggPlantEgg Co.,Ltd.
《 Best Album in Mandarin 》
  • Where Are We Going ?/Full Entertainment Marketing Co.Ltd
  • Wu Bing Singing, Yo Chin Soothing/KAO!INC.
  • Fade To Exist/EMI Records And Entertainment Limited
  • SHI'S JOURNEY/ROCK RECORDS CO.,LTD.
  • Ugly Beauty/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.
  • ØZI The Album/Forbidden Paradise Music Co., Ltd.
  • 0/Universal Music Taiwan Ltd.
《 Best Album in Taiwanese 》
  • Battlefields of Asura/Ciongzo Idea Corporation
  • Snails/Masay Music Studio
  • her/IT'S THE BEST ENTERTAINMENT CO.,LTD.
  • Jazz's Good!/ROCK RECORDS CO.,LTD.
  • Warming a Pot of Youth to Drink/All Ears Music Inc.
  • darknet/Kung Fu Entertainment
  • Forgotten West/Taiwan Colors Music
《 Best Album in Hakka 》
  • Drift/LEO VISION COMMUNCATION DESIGN
  • Return & Restore/Good Tone Music Co.,Ltd
  • We Settled Here/Feeling Good Music Co., Ltd.
  • Love for granted/EndlessJoy Creation & Entertainment Co.,Ltd
《 Best Album in an Aboriginal Language 》
  • Swasieq/ooky studio
  • Senglit/EndlessJoy Creation & Entertainment Co.,Ltd
  • Skylight/Han Chuang Culture and Art Co.,Ltd.
  • Yuan Yin Cheng Xian/ABO MUSIC
  • Cemelesai and Friends/Cemelesai Studio
《 Best Music Video 》
  • Go Slow《Go Slow》/Airhead Records CO., LTD﹙Director:Yuta Sekiyama﹚
  • 《Battlefields of Asura》/Ciongzo Idea Corporation﹙Director:Birdy Hong;Mo Pan﹚
  • Seventeen《Seventeen》/HIM International Music Inc.﹙Director:Muh Chen﹚
  • Slow/Oriental《CASSA NOVA》/Sunset Music Productions Co., Ltd﹙Director:Namso,Youkim﹚
  • 10 Ways To End《Gain》/Asian Tone Cultural and Creative Industry Co. Ltd.﹙Director:Namewee﹚
  • Taiwan is good《South Airport People》/ROCK RECORDS CO.,LTD.﹙Director:Bobby Chen﹚
  • Sabrina Don't Get Married Again!《Modern Tragedy》/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.﹙Director:Robert Youngblood﹚
  • 《Ugly Beauty》/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.﹙Director:Muh Chen﹚

Vocal - Individual Awards

《 Best Composer 》
  • Cheer Chen/Hurt《Sofa Sea》/TEAM EAR MUSIC
  • Eve Ai/Forever Young《Fade To Exist》/EMI Records And Entertainment Limited
  • Tanya Chua/The Will《Kisses For The World》/Universal Music Taiwan Ltd.
  • Rong Hao Li/Growing Fond of You《HALF TIME》/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.
  • Enno Cheng/Jade《Jade》/FIRE ON MUSIC CO., LTD.
《 Best Lyricist 》
  • Freddy Lim/Millennia's Faith Undone -The Aeon's Wraith Version《Millennia's Faith Undone -The Aeon's Wraith Version》/Ciongzo Idea Corporation
  • Bobby Chen/Yu Ging《A Song With No Name》/ROCK RECORDS CO.,LTD.
  • XiaoHan/Angels《0》/Universal Music Taiwan Ltd.
  • Jonathan Lee/Newly Written Old Song《Newly Written Old Song》/B'IN MUSIC INTERNATIONAL LIMITED
  • Song Dongye/No Awareness《No Awareness》/KKFARM Co. Ltd.
《 Best Arrangement 》
  • YuFlyaway《SHI'S JOURNEY》/ROCK RECORDS CO.,LTD.
  • Shi Shi;Howe Chen;OD Lin;YuYing Hsu;Yu/Love Me Like A Liar《SHI'S JOURNEY》/ROCK RECORDS CO.,LTD.
  • ØZI/B.O.《ØZI The Album》/Forbidden Paradise Music Co., Ltd.
  • An Ton That/Styx《Forgotten West》/Taiwan Colors Music
  • Shilei Chang/Ghosts & Demons《0》/Universal Music Taiwan Ltd.
  • YELLOW/BKD CLUB《URBAN DISEASE》/HANS PRODUCT CO.,LTD.
《 Best Album Producer 》
  • George Chen/Fade To Exist/EMI Records And Entertainment Limited
  • Carl Wong/L.O.V.E./Universal Music Taiwan Ltd.
  • Michael Ning; Yoyo Sham/Nothing is Under Control/Roots Agency L.t.d
  • Linus of Hollywood;Joanna Wang;Andrew Page/Modern Tragedy/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.
  • Arai Soichiro/Fantasy/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.
《 Best Single Producer 》
  • Eli Hsieh; Howe Chen/1993《Where Are We Going ?》/Full Entertainment Marketing Co.Ltd
  • Starr Chen;Jolin Tsai/Ugly Beauty《Ugly Beauty》/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.
  • ØZI/B.O.《 ØZI The Album》/Forbidden Paradise Music Co., Ltd.
  • Sandee Chan/Stay《Stay》/HIM International Music Inc.
  • George Chen;HLK/Don't cry Don't cry《Don't cry Don't cry》/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.
  • Chia-Lun Yue;Hsuan Huang/BKD CLUB《URBAN DISEASE》/HANS PRODUCT CO.,LTD.
《 Best Male Vocalist—Mandarin 》
  • Eli Hsieh/Where Are We Going ?/Full Entertainment Marketing Co.Ltd
  • Leo Wang/Wu Bing Singing, Yo Chin Soothing/KAO!INC.
  • Kowen/Songs of the Bards/Pourquoi Pas Music Limited
  • Rong hao Li/Ear/WARNER MUSIC TAIWAN LIMITED
  • ØZI/OZI The Album/Forbidden Paradise Music Co., Ltd.
《 Best Female Vocalist—Mandarin 》
  • Eve Ai/Fade To Exist/EMI Records And Entertainment Limited
  • Shi Shi/SHI'S JOURNEY/ROCK RECORDS CO.,LTD.
  • Yoyo Sham/Nothing is Under Control/Roots Agency L.t.d
  • Jolin Tsai/Ugly Beauty/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.
  • Sandy Lam/0/Universal Music Taiwan Ltd.
《 Best Male Vocalist—Taiwanese 》
  • Kang Kang/The family/Dmile Music Co Ltd
  • Ardor Huang/Warming a Pot of Youth to Drink/All Ears Music Inc.
  • Dwagie/darknet/Kung Fu Entertainment
  • Sam Liao/Forgotten West/Taiwan Colors Music
  • Hsu FuKai/I Am Not As Happy As You Thought/ATIME ARTIST MANAGEMENT CO.,LTD.
《 Best Female Vocalist—Taiwanese 》
  • Joey Chiang/Snails/Masay Music Studio
  • CAI QIU FENG/Fish out of the water/WATER MUSIC CO., LTD.
  • NANA LEE/her/IT'S THE BEST ENTERTAINMENT CO.,LTD.
  • Emily Kuan/Jazz's Good!/ROCK RECORDS CO.,LTD.
  • Hanya Chang/JUST YOU & me/Good Tone Music Co.,Ltd
《 Best Vocalist—Hakka 》
  • iColor/Return & Restore/Good Tone Music Co.,Ltd
  • Lo Sirong/We Settled Here/Feeling Good Music Co., Ltd.
  • Gina Yang/Love for granted/EndlessJoy Creation & Entertainment Co.,Ltd
  • Shieh Yuwei/ang gu ang gu2/Weide Culture Co.,Ltd
《 Best Vocalist—Aboriginal Language 》
  • Yawai Mawlin/Swasieq/ooky studio
  • Seredaw/The cradle in my memory/Good Collection Studio
  • Cemelesai/Skylight/Han Chuang Culture and Art Co.,Ltd.
  • BOXING Kasiwa/Maya maluqem /Ya Sound Entertainment Ltd
《 Best Musical Group 》
  • Pumpkinney Fan Club/Alter Ego/Roots Agency L.t.d
  • CHTHONIC/Battlefields of Asura/Ciongzo Idea Corporation
  • Sunset Rollercoaster/CASSA NOVA/Sunset Music Productions Co., Ltd
  • Flesh Juicer/Fairy Tales of the Ocean Deep/Good Ball Entertainment Co., Ltd
  • Wonfu/WonFu Love Songs/Wonder Music Co., Ltd
  • Amazing Show/King of Light/FIRE ON MUSIC CO., LTD.
  • Tizzy Bac/Him/BETWEEN CO., LTD.
《 Best Vocal Collaboration 》
  • The chairs/Lovely Sunday/Sound of Tomorrow
  • Vast & Hazy/I'm Not OK/TEAM EAR MUSIC
  • O-Kai Singers/Some People Say/O-Kai Culture and Creative Co. Ltd.
  • HighCC/HighCC/(Blaire Ko Music Studio)
  • MJ116/Zou Tiao/ROCK RECORDS CO.,LTD.
《 Best New Artist 》
  • The Fur./Town/Airhead Records CO., LTD
  • Evangeline Wong/Wilder/SKR Co. LTD
  • Karencici/SHA YAN/HIM International Music Inc.
  • Amazing Show/King of Light/FIRE ON MUSIC CO., LTD.
  • ØZI/ØZI The Album/Forbidden Paradise Music Co., Ltd.
  • Angry Youth/Campus Romance/BETWEEN CO., LTD.
  • Lexie Liu/2029/STREETVOICE (TAIWAN) CO., LTD.

Instrumental - Record Label Awards

《 Best Album 》
  • Lines & Stains/Lines & Stains
  • Sounds | Savors/ANDmusic Service Lab
  • City Animals/Sugoi Music
  • Songs of Mystery and Hope/Sugoi Music
  • Black Bear Forest Original Soundtrack/Summer Chronicles Pictures Inc.

Instrumental - Individual Awards

《 Best Album Producer 》
  • Ken Ohtake, Toru Hayakawa, Noriaki Fukushima/Lines & Stains /Foothills Folk LLC
  • Yuhan Su/City Animals/Sugoi Music
  • Lu Luming/XIAO MEI (Original Motion Picture Soundtrack)/Dark Horse Image
  • Chen chien nien/Black Bear Forest Original Soundtrack/Summer Chronicles Pictures Inc.
  • HSU;CHIALUN YUE/PROJECT 3/Warner/Chappell Music Hong Kong Limited, Taiwan Branch
《 Best Composer 》
  • Toru Hayakawa/Sneezer (feat. Minyen Hsieh)《Lines & Stains》/Foothills Folk LLC
  • Owen Wang/Choice《High Flash Motion Picture Soundtrack》/Studio M Limited Liability Company
  • Yuhan Su/VIAJE《City Animals》/Sugoi Music
  • Luo Ning/Outside My Window《When Light & Shadow Meet》/Universal Music Taiwan Ltd.
  • YUYING HSU/CHAPTER III : INDIA, ITALY AND I《PROJECT 3》/Warner/Chappell Music Hong Kong Limited, Taiwan Branch

Technical - Individual Awards

《 Best Recording Package 》
  • Andrew Wong, Fongming Yang/Hold That Tiger (by the Muddy Basin Ramblers)/The Muddy Basin Ramblers Music Workshop
  • Shuyu Tsai/Warming a Pot of Youth to Drink/All Ears Music Inc.
  • Gelresai Chen/Much Ado About Nothing/Line In Multimedia
  • Po Han Huang; Yang Shi Ching; Howard Chen/King of Light/FIRE ON MUSIC CO., LTD.
  • Joe Fang; FKWU/In Other Words/BETWEEN CO., LTD.

Technical - Record Label Awards

《 Best Vocal Recording Album Award 》
  • SHA YAN/HIM International Music Inc. /(Recording Engineers:Hoong, Chou Han Tsay, Link Shan, Karencici, kvn, Martin Lin, Jason Park,Newos/Main Mixing Engineers:Daniela Rivera, kvn, MACHI DIDI, Will Peng/Main Mastering Post-Production:Chris Gehringer)
  • Ugly Beauty/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd. /(Recording Engineers:Jansen Chen, AJ Chen, Zachary Lin, Micky Yang, Yu-Hsuan Yeh, Mimi Tang, Chief Wang, Chou-Han Tsay, Howe, Jason Hsu/Main Mixing Engineers:Luca Pretolesi, Andy Lin, Scott Banks, Phil Tan, Bill Zimmerman, Ziya Huang/Main Mastering Post-Production:Luca Pretolesi)
  • Matzka Station/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd. /(Recording Engineers:Tian-Che Zhou, Han-Wen Ni, Chang- Hang Lei, Zhuo Li, Jorge Espinosa-Cruz, Andy Baker, Zhou-Han Cai, Jun Kung, Arai Soichiro, Link Shan/Main Mixing Engineers:Tian-Che Zhou/Main Mastering Post-Production:Ted Jensen)
  • 2029/STREETVOICE (TAIWAN) CO., LTD. /(Recording Engineers:Kenn Wu/Main Mixing Engineers:Bob Horn, Jochem Van Der Sag/Main Mastering Post-Production:Randy Merrill)
  • 0/Universal Music Taiwan Ltd. /(Recording Engineers:Han Wen Ni, Y.Lam, Derrick Sepnio, Shilei Chang,Zhuo Lee/Main Mixing Engineers:Brent Clark/Main Mastering Post-Production:Ryan Smith)
《 Best Instrumental Recording Album Award 》
  • Ruby Pan Original Fusion Jazz Album/Han Chuang Culture and Art Co.,Ltd. /(Recording Engineer:Zen Chien/Mixing:Masakazu Kimura/Mastering:Masakazu Kimura)
  • City Explorations/EASTTOWN MUSIC /(Recording Engineers:Even Hsieh, Fengtse Hsieh, Hsing Tso/Main Mixing Engineers:Craig Burbidge, Michele Paciulli, Even Hsieh/Main Mastering Post-Production:Bob Ludwig)
  • TFP 9/Timeless Fusion Wave Co. Ltd. /(Recording Engineers:Zen Chien/Main Mixing Engineers:Mr. K /Main Mastering Post-Production:Chung Shu Sun)
  • Pendulum/Trees Music & Art /(Recording Engineers:Abuy Budiyana, Wolfgang Obrecht/Main Mixing Engineers:Wolfgang Obrecht, Abuy Budiyana, Liu Yihong/Main Mastering Post-Production:Liu Yihong)
  • The Journey/Ocean Butterflies Music Co., Ltd /(Recording Engineers:Li Yang,Li You/Main Mixing Engineers:Dave Darlington/Main Mastering Post-Production:Dave Darlington)

Special Contribution Award

《 Special Contribution Award 》
  • Black List Studio

Jury Award

《 Jury Award 》
  • Joanna Wang/Modern Tragedy