facebook youtube twitter instagram
The 32nd Golden Melody Awards Nomination

Vocal - Record Label Awards

《 Album of the Year 》
  • Best Mandarin Album Nominees
  • Best Taiwanese Album Nominees
  • Best Hakka Album Nominees
  • Best Indigenous Language Album Nominees
  • Gain Strength/Katatepan Cultural Studio﹙Performed by SANGPUY﹚
《 Song of the Year 》
  • A Vacant Seat《Dear All》/Pourquoi Pas Music Limited﹙Performed by Wan Fang﹚
  • Bo Fu《Outta Body》/Rock Records Co., Ltd.﹙Performed by E.SO﹚
  • When Tomorrow Comes feat. ?te《tsu-pun》/Rock Records Co., Ltd.﹙Performed by Olivia Tsao; ?te﹚
  • Where I Lost Us《Easy Come, Easy Go》/B'in Music International Co., Ltd.﹙Performed by Accusefive﹚
  • Embrace《Gain Strength》/Katatepan Cultural Studio﹙Performed by SANGPUY﹚
  • Because Of You《Because Of You》/B'in Music International Co., Ltd.﹙Performed by Mayday﹚
  • Your Name Engraved Herein《Your Name Engraved Herein》/Team Ear Music﹙Performed by Crowd Lu
《 Best Mandarin Album 》
  • Dear All/Pourquoi Pas Music Limited﹙Performed by Wan Fang﹚
  • Where is SHI?/Rock Records Co., Ltd.﹙Performed by Shi Shi﹚
  • Time Will Tell/Pourquoi Pas Music Limited﹙Performed by Hebe Tien﹚
  • Home Cookin/RSDR studio﹙Performed by Soft Lipa﹚
  • Sounds of My Life/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.﹙Performed by WeiBird﹚
  • SHI RI TAN/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.﹙Performed by James Li﹚
《 Best Taiwanese Album 》
  • Ten/Pourquoi Pas Music Limited﹙Performed by Hsu FuKai﹚
  • tsu-pun/Rock Records Co., Ltd.﹙Performed by Olivia Tsao﹚
  • ū lí ê kòo-sū/All Ears Music Inc.﹙Performed by aoi﹚
  • Kā lí sioh sioh/Atime Artist Management C0.,Ltd.﹙Performed by Hao Zi﹚
  • Gentleman with No Shoes/Sincerely Music﹙Performed by Sibongie﹚
  • First Half/Good Tone Music Co.,Ltd﹙Performed by Hanya Chang﹚
《 Best Hakka Album 》
  • Khah-lah Thien-thoì/South Co., Ltd.﹙Performed by Siàu-lú khah-lah﹚
  • Those tree years/Wade Work .Co﹙Performed by Yu-Wei Hsieh﹚
  • Till/Sincerely Music﹙Performed by ChuNoodle﹚
  • When the sun rises/Bravo Entertainment Inc﹙Performed by Wing Lo﹚
  • Ah-Min/the FARM﹙Performed by JiuLianZhenRen﹚
《 Best Indigenous Language Album 》
  • Rambling Naluwan/Good Collection Studio﹙Performed by Dakanow﹚
  • Gain Strength/Katatepan Cultural Studio﹙Performed by SANGPUY﹚
  • How are you, my dear/Taiwan Indigenous Voice Magazine﹙Performed by Syaman macinanao﹚
  • 《žž》/Nanguaq Culture Ltd.﹙Performed by žž﹚
  • Lady of the ocean/Go Man Zhi Music Co.,Ltd﹙Performed by Outlet Drift﹚
《 Best Music Video 》
  • Hunger Game《YELLOW FICTION》/WRONGTYPE Production Co., Ltd.﹙Director:Jyun Chang﹚
  • mài-mng _rock version《Little Hilly》/KAWA Music Co.Ltd﹙Director:Pei-Yu Liao; Zhi-Zhong Tang﹚
  • Ballerina《Bedtime Story》/STREETVOICE (TAIWAN) Co., Ltd.﹙Director:Mich Yeh﹚
  • Home Cookin《Home Cookin》/RSDR studio﹙Director:Cowper Wang﹚
  • Night Creepers《Ah-Min》/theFARM﹙Director:Oneness Zeng﹚
  • Candlelight (feat. OHHYUK)《SOFT STORM》/Sunset Music Productions Co., Ltd﹙Director:DQM﹚
  • Until I Met You《If Only You Could Love Me》/HIM International Music Inc.﹙Director:Remii Huang﹚
  • One, after Another《Time Will Tell》/Pourquoi Pas Music Limited﹙Director:Muh Chen﹚

Vocal - Individual Awards

《 Best Composer 》
  • Olivia Tsao;Baby C/Flavor《tsu-pun》/Rock Records Co., Ltd.﹙Performed by Olivia Tsao﹚
  • HUSH/AnHe《Every Side Of Me》/B'in Music International Co., Ltd.﹙Performed by Tarcy Su﹚
  • Edward Pan/Where I Lost Us《Easy Come, Easy Go》/B'in Music International Co., Ltd.﹙Performed by Accusefive﹚
  • SANGPUY/Embrace《Gain Strength》/Katatepan Cultural Studio﹙Performed by SANGPUY﹚
  • WeiBird/I Wrote a Song for You《Sounds of My Life》/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.﹙Performed by WeiBird﹚
  • Eve Ai/I Missed You《I Missed You》/EMI Records And Entertainment Limited﹙Performed by Eve Ai﹚
《 Best Lyricist 》
  • Ting Huang/A Vacant Seat《Dear All》/Pourquoi Pas Music Limited﹙Performed by Wan Fang﹚
  • E.SO/Bo Fu《Outta Body》/Rock Records Co., Ltd.﹙Performed by E.SO﹚
  • Bu-hiông/Wang Shih Lives in Memory《tsu-pun》/Rock Records Co., Ltd.﹙Performed by Olivia Tsao﹚
  • Xiao Han/Drifter《Drifter.Like You Do 》EP/Warner Music Taiwan Limited﹙Performed by JJ Lin﹚
  • David Ke/Untold《Time Will Tell》/Pourquoi Pas Music Limited﹙Performed by Hebe Tien﹚
  • Soft Lipa/The Spider《Home Cookin》/RSDR studio﹙Performed by Soft Lipa﹚
《 Best Arranger 》
  • Huang Shao Yong/Dazzled《Dear All》/Pourquoi Pas Music Limited﹙Performed by Wan Fang﹚
  • Baby C/Flavor《tsu-pun》/Rock Records Co., Ltd.﹙Performed by Olivia Tsao﹚
  • Tsai yu liang/Danshari《Museum of Tears》/All Ears Music Inc.﹙Performed by Xing Zheng﹚
  • YELLOW/Miss understanding《Miss understanding》/Avex Taiwan Inc.﹙Performed by Amuyi﹚
  • Kyle Lu/Last Animals《Last Animals》/Avex Taiwan Inc.﹙Performed by JADE﹚
  • Elephant Gym/Dear Humans《Dear Humans》/Collaboration Arts Ltd.﹙Performed by Elephant Gym﹚
《 Best Album Producer 》
  • Kay Huang/Dear All/Pourquoi Pas Music Limited﹙Performed by Wan Fang﹚
  • ZioN;Olivia Tsao/tsu-pun/Rock Records Co., Ltd.﹙Performed by Olivia Tsao﹚
  • MCKY;RAZOR;Shi Shi/Where is SHI?/Rock Records Co., Ltd.﹙Performed by Shi Shi﹚
  • George Chen/Time Will Tell/Pourquoi Pas Music Limited﹙Performed by Hebe Tien﹚
  • Jen-Yi Tseng; Tzu-lung Hung; SANGPUY/Gain Strength/Katatepan Cultural Studio﹙Performed by SANGPUY﹚
  • James Li;Jun Yan/SHI RI TAN/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.﹙Performed by James Li﹚
《 Best Song Producer 》
  • CinCin Lee/Bad Weather《UNIQUE》/XYmusic Ltd.﹙Performed by Michael Wong﹚
  • Jay Chou/Mojito《Mojito》/JVR Music International Ltd.﹙Performed by Jay Chou﹚
  • YELLOW;Chia-Lun Yue/Strange Weather《Strange Weather》/WRONGTYPE Production Co., Ltd.﹙Performed by YELLOW;9m88﹚
  • Khalil Fong/Noodles《Home Sweet Home》/FUMUSIC Limited﹙Performed by Khalil Fong﹚
  • Yanis Huang/Your Name Engraved Herein《Your Name Engraved Herein》/Team Ear Music﹙Performed by Crowd Lu﹚
  • Arai Soichiro/Self Harmony《Self Harmony》/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.﹙Performed by Karen Mok & Evan Guo﹚
《 Best Male Singer (Mandarin) 》
  • E.SO/Outta Body/Rock Records Co., Ltd.
  • JJ Lin/《Drifter.Like You Do 》EP/Warner Music Taiwan Limited
  • Qing Feng Wu/Folio Vol. 1 One and One/Universal Music Taiwan Ltd.
  • Soft Lipa/Home Cookin/RSDR studio
  • WeiBird/Sounds of My Life/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.
  • James Li/SHI RI TAN/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.
《 Best Female Singer (Mandarin) 》
  • Wan Fang/Dear All/Pourquoi Pas Music Limited
  • Panai/LOVE, AND YET.../In Utero
  • Shi Shi/Where is SHI?/Rock Records Co., Ltd..
  • Tarcy Su/Every Side Of Me/B'in Music International Co., Ltd.
  • Hebe Tien/Time Will Tell/Pourquoi Pas Music Limited
  • Sitar Tan/3811/Ocean Butterflies Music Co. Ltd.
《 Best Male Singer (Taiwanese) 》
  • FuKai Hsu/Ten/Pourquoi Pas Music Limited
  • Su-Hao Yang/Kavalan Kites/CLICK Music Co., Ltd.
  • Wu Bai/Wu Bai & China Blue Thàu lâm Hong Concert Live/Universal Music Taiwan Ltd.
  • Hao Zi/Kā lí sioh sioh/Atime Artist Management Co.,Ltd.
  • Ric Jan/Waiting For Daybreak/Dmile Music Co. Ltd.
《 Best Female Singer (Taiwanese) 》
  • Angel Chu/Dream of Suzie/Hao Sheng Record Co.,Ltd.
  • Olivia Tsao/tsu-pun/Rock Records Co., Ltd.
  • Kelly Tsai/If You Wanna Know Me/Atime Artist Management Co.,Ltd.
  • Huang Fei/Irochigai/Millions Entertainment co.,Ltd.
  • Hanya Chang/First Half/Good Tone Music Co.,Ltd.
《 Best Singer (Hakka) 》
  • Robin Tseng/O nga O nga/Blossomvoice Co., Ltd.
  • Yu-Wei Hsieh/Those tree years/Wade Work .co
  • Pei-Shu Huang/Out There/KAWA Music Co.Ltd.
  • ChuNoodle/Till/Sincerely Music
  • Wing Lo/When the sun rises/Bravo Entertainment Inc.
《 Best Singer (Indigenous Language) 》
  • Dakanow/Rambling Naluwan/Good Collection Studio
  • SANGPUY/Gain Strength/Katatepan Cultural Studio
  • Lowking/Meander to the Horizon/Good Tone Music Co.,Ltd.
  • Ciwas Losin/mziboq su/Dongin Music Ltd.
  • žž/《žž》/Nanguaq Culture Ltd.
《 Best Band 》
  • OVDS/Black & Toughness/Rock Records Co., Ltd.
  • Sheng Xiang & Band/Water Snowflake Goes to Market/Foothills Folk LLC
  • KST/Alternate Moments/Kafka By The Sound
  • Accusefive/Easy Come, Easy Go/B'in Music International Co., Ltd.
  • Sunset Rollercoaster/SOFT STORM/Sunset Music Productions Co., Ltd.
  • Outlet Drift/Lady of the ocean/Go Man Zhi Music Co.,Ltd.
  • deca joins/Bird and Reflections/Rock Records Co., Ltd.
《 Best Vocal Group 》
  • Night Keepers/Messenger/ Pourquoi Pas Music Limited
  • FALI/FALI-mini album-929/CLICK Music Co., Ltd.
  • Chang&Lee/Seen it all?/Rock Records Co., Ltd.
  • Astro Bunny/Leyou Height/Rock Records Co., Ltd.
  • The Wanted/Dear Adult/The Wanted Studio
《 Best New Artist 》
  • YELLOW/YELLOW FICTION/WRONGTYPE Production Co., Ltd.
  • heat sketch/Yuba Youth/Seed Toss Studio
  • Howard Lee/Diamond In The Rough/Rock Records Co., Ltd.
  • aoi/ū lí ê kòo-sū/All Ears Music Inc.
  • Bestards/The Fool/Pourquoi Pas Music Limited
  • Yo Lee/If Only You Could Love Me/HIM International Music Inc.
  • ?te/A Bedroom of One's Own/ChynaHouse Digital Co., Ltd.

Instrumental - Record Label Awards

《 Best Instrumental Album 》
  • The Path/Feeling Good Music Co., Ltd.﹙Performed by Chien Chien Lu﹚
  • KUNG's vol.1/Universal Music Taiwan Ltd.﹙Performed by Yu Chi Kung﹚
  • Stream Legend/Foothills Folk LLC﹙Performed by Spectro 7﹚
  • Synthetic Steps/Universal Music Taiwan Ltd.﹙Performed by TTechmak﹚
  • The Adventures of Pie Boy/Universal Music Taiwan Ltd.﹙Performed by The Spice Cabinet﹚

Instrumental - Individual Awards

《 Best Instrumental Album Producer 》
  • Alex Wu/Stream Legend/Foothills Folk LLC﹙Performed by Spectro 7﹚
  • Matt Fullen/Don’t Get Too Comfortable/Asia Muse Entertainment Co., Ltd.﹙Performed by Matt Fullen﹚
  • Chris Hou/Your Name Engraved Herein (Original Soundtrack)/SkyCastle Music﹙Performed by Chris Hou; Chu-hui Chen; Stacey Wei﹚
  • Terry Hsieh;Derrick Sepnio/The Adventures of Pie Boy/Universal Music Taiwan Ltd.﹙Performed by The Spice Cabinet﹚
  • hirsk/noista/gia/Dark Paradise Records﹙Performed by hirsk﹚
《 Best Instrumental Composer 》
  • Chien Chien Lu/The Path《The Path》/Feeling Good Music Co., Ltd.﹙Performed by Chien Chien Lu﹚
  • Lawrence Ku/Clarity《Clarity》/Universal Music Taiwan Ltd.﹙Performed by The Lawrence Ku Trio﹚
  • Toby Mak/Synthetic Steps《Synthetic Steps》/Universal Music Taiwan Ltd.﹙Performed by TTechmak﹚
  • Terry Hsieh;Derrick Sepnio/Dali Girl《The Adventures of Pie Boy》/Universal Music Taiwan Ltd.﹙Performed by The Spice Cabinet﹚
  • Terry Hsieh;Derrick Sepnio/Bitter Sweet《The Adventures of Pie Boy》/Universal Music Taiwan Ltd.﹙Performed by The Spice Cabinet﹚

Technical - Individual Awards

《 Best Album Design 》
  • Shi-Ching Yang/LOVE, AND YET.../In Utero
  • Mirr Lo; Chun Yung Lin; Ken Cheng Lee/Water Snowflake Goes to Market/Foothills Folk LLC
  • Yueh Yueh Liu/Time Will Tell/Pourquoi Pas Music Limited
  • Qing-yang Xiao/ZETA/fine Entertainment Co.,Ltd.
  • Gelresai/Gain Strength/Katatepan Cultural Studio
  • Aaron Nieh;Even Chen/METROPOLIS/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.

Technical - Record Label Awards

《 Best Vocal Album Recording 》
  • Where is SHI?/Rock Records Co., Ltd. (Recording Engineers:AJ Chen, Jansen Chen, Chou Han Tsay, Jonathan Liu, Fengtse Hsieh, Yu, Chris Chen, Micky Yang/Main Mixing Engineers:AJ Chen, Chou Han Tsay, Link Shan, Double, Itun Chou, Kenny/Main Mastering Post-Production:Dave kutch)
  • Drawing Dialogue/All Ears Music Inc. (Recording Engineers:AKNIT, Andy Baker, Chung Cheng Yang, Chou Han Tsay, Link Shan, Koffkoff, Martin Lin, Chelin Liu, Liu Shih Wei/Main Mixing Engineers:AKNIT, Ziya Huang, Liu Shih Wei/Main Mastering Post-Production:AKNIT, Misi Ke)
  • Easy Come, Easy Go/B'in Music International Co., Ltd. (Recording Engineers:Yu Hsuan Yeh, Chou Han Tsay, Micky Yang, Zen Chien, SHENB/Main Mixing Engineers:Ziya Huang/Main Mastering Post-Production:Randy Merrill)
  • Gain Strength/Katatepan Cultural Studio (Recording Engineers:Hao Wen Tay, David Wang (Strings)/Main Mixing Engineers:Keller Wang, Jerry Lin, Chun-hsien Huang, Hao Wen Tay/Main Mastering Post-Production:Ted Jensen)
  • PORTAL/ZN Music Studio (Recording Engineers:Chia Chen Chang/Main Mixing Engineers:Itun Chou/Main Mastering Post-Production:Chris Gehringer )
《 Best Instrumental Album Recording 》
  • Eternal Journey/Feeling Good Music Co., Ltd. (Recording Engineers:Clark Germain, Chris Bitoun, Vladimir Martinka/Main Mixing Engineers:Clark Germain/Main Mastering Post-Production:Chris Bellman)
  • Fly By Light/Foothills Folk LLC (Recording Engineer:Zen Chien/Main Mixing Engineer:Zen Chien/Main Mastering Post-Production:Zen Chien)
  • The Path/Feeling Good Music Co., Ltd. (Recording Engineers:Alex Conroy/Main Mixing Engineers:David Darlington/Main Mastering Post-Production:David Darlington)
  • Clarity/Universal Music Taiwan Ltd. (Recording Engineers:Teddy Zeng, Damien Banzigou/Main Mixing Engineers:Damien Banzigou/Main Mastering Post-Production:Steve Corrao)
  • The Adventures of Pie Boy/Universal Music Taiwan Ltd. (Recording Engineers: You Li/Main Mixing Engineers:Link Shan/Main Mastering Post-Production:Randy Merrill)

Special Contribution Award

《 Special Contribution Award 》
  • TaYou Lo

Jury Award

《 Jury Award 》
  • 《Dear All》/Pourquoi Pas Music Limited﹙Performed by Wan Fang﹚