:::

Nomination
Music Brings Us Together

Vocal - Record Label Awards

《 Album of the Year 》
  • Best Mandarin Album Nominees
  • Best Taiwanese Album Nominees
  • Best Hakka Album Nominees
  • Best Indigenous Language Album Nominees
  • World/Collaboration Arts Ltd.﹙Performed by:Elephant Gym﹚
  • You'll Live Forever in My Songs/Siren Song Music﹙Performed by:Paige Su﹚
  • Damn《The Clod》/BHappy Co. Ltd.﹙Performed by:No Party For Cao Dong﹚
《 Song of the Year 》
  • Sabotage feat. Buddha Jump《Flow》/Asia Muse Entertainment Co., Ltd.﹙Performed by:Nai-Wen Yang/Composer:Penny Tai;Howe/Lyricist:Penny Tai;Nai-Wen Yang﹚
  • Solo Dance at Midnight《Human Condition》/Fire On Music﹙Performed by:Fire EX./Composer:Sam Yang/Lyricist:Sam Yang﹚
  • We Will Be Fine《In The Clouds》/B'in Music﹙Performed by:Accusefive/Composer:Accusefive Edward Pan/Lyricist:Accusefive Edward Pan﹚
  • Damn《The Clod》/BHappy Co. Ltd.﹙Performed by:No Party For Cao Dong/Composer:No Party For Cao Dong/Lyricist:No Party For Cao Dong﹚
  • The Landlord Upstairs《Disgusted Artist》/Rock Records Co., Ltd.﹙Performed by:MC HotDog/Composer:MC HotDog;Tipsy Kao/Lyricist:MC HotDog﹚
  • Tristesse《Tristesse》/Kwan’s Imternational Co., Ltd.﹙Performed by:aMEI/Composer:Kay Huang/Lyricist:Kwan;Francis Lee﹚
《 Best Mandarin Album 》
  • Flow/Asia Muse Entertainment Co., Ltd.﹙Performed by:Nai-Wen Yang﹚
  • OPEN IT/Elevenz Production & Publishing Co., Ltd.﹙Performed by:Xu Jun﹚
  • Posture/B'in Music﹙Performed by:Fool and Idiot﹚
  • In The Clouds/B'in Music﹙Performed by:Accusefive﹚
  • The Clod/BHappy Co. Ltd.﹙Performed by:No Party For Cao Dong﹚
  • Jude Chiu/AsiaMuse Entertainment Co., Ltd.﹙Performed by:Jude Chiu﹚
《 Best Taiwanese Album 》
  • kán-tan tsi̍t kù uē/Auce Music Co., Ltd.﹙Performed by:Tēnn Pîng﹚
  • Hái-hái Jîn-sing/Morningside Music, Llc﹙Performed by:aoi﹚
  • Human Condition/Fire On Music﹙Performed by:Fire EX.﹚
  • Iā-Pô/Blaire Ko Music Studio﹙Performed by:Panai﹚
  • Carry On/Rock Mobile Corporation﹙Performed by:Meilinbear﹚
  • Jinsei Daigaku/Pourquoi Pas Music Limited﹙Performed by:Fu-Kai Hsu﹚
《 Best Hakka Album 》
  • A Dragonfly Reads a Poem/Sangeutai Band﹙Performed by:Rita Lin﹚
  • Migration/HeartFlowCreation﹙Performed by:Leaf Yeh﹚
  • Shape Of Life/Fangs Island Cultural Ltd.﹙Performed by:Shu-Chan Chiu﹚
  • Zhin‘ Moi/Dear Musik﹙Performed by:Zoomie﹚
  • HakkaGlory/Hai Yun Music Production﹙Performed by:Boiii P﹚
《 Best Indigenous Language Album 》
  • PAMERICAH/Young Rich Entertainment Co.,Ltd.﹙Performed by:AZ Lixiaozu,Mayaw Alang﹚
  • A letter to happiness/Ting Ting Jazz Music Studio﹙Performed by:Li-Ting Chiu、Sapah Truku children's choir﹚
  • Vusam/Senay Studiotw﹙Performed by:Utjung Tjakivalid﹚
  • Those Days/O-Kai Singers﹙Performed by:O-Kai Singers (Jen Yeh、Patagaw Pavavaljung、Sean Yeh、Hey Hey Feng)﹚
  • Treasure/Nanguaq Co.,Ltd﹙Performed by:Makav﹚
  • Women’s Island/No Trouble Co., Ltd.﹙Performed by:Ado Kaliting Pacidal﹚
《 Best Music Video 》
  • delulu《delulu》/StreetVoice (Taiwan) Co., Ltd.﹙Director:Jeremy Z.Qin﹚
  • Tokyo Calling《Tokyo Calling》/StreetVoice (Taiwan) Co., Ltd.﹙Director:Pennacky﹚
  • Bon Bon《SweetBox》/Easy C&C Company, Ltd.﹙Director:Yin Chen-Hao﹚
  • GOOD LOOKING《GOOD LOOKING》/White Wabbit Records Ltd.﹙Director:Autotuna、ALX112﹚
  • Don't Mind Me《CHIN UP!》/Universal Music Ltd.﹙Director:Mark Bong﹚
  • Ho(l)e《Way out》/Monzilin Ltd.﹙Director:Haoyan of America﹚
  • Runner Runner《RISE》/Evil Pumpkin Ltd.﹙Director:Martin Tan﹚

Vocal - Individual Awards

《 Best Composer 》
  • Xu Jun/Moments《OPEN IT》/Elevenz Production & Publishing Co., Ltd.﹙Performed by:Xu Jun﹚
  • JJ LIN/Dust And Ashes《Happily, Painfully After》/JFJ Productions Corp. Limited﹙Performed by:JJ LIN﹚
  • No Party For Cao Dong/Damn《The Clod》/BHappy Co. Ltd.﹙Performed by:No Party For Cao Dong﹚
  • Eric Chou/The Adults《The Wonder of Wandering Life》/Warner Music Taiwan Limited﹙Performed by:Fish Leong﹚
  • Kay Huang/Tristesse《Tristesse》/Kwan’s International Co., Ltd.﹙Performed by:aMEI﹚
  • Jolin Tsai 、Richard Craker/Someday, Somewhere《Someday, Somewhere》/Warner Music Taiwan Limited﹙Performed by:Jolin Tsai﹚
《 Best Lyricist 》
  • Bu-Hiong/getting old《Getting Old》/Shih Wen Pin Music﹙Performed by:Shih Wen-Pin﹚
  • Katie Lee/Devil in my hat《Seven》/Universal Music Ltd.﹙Performed by:Rhydian Vaughan﹚
  • MC HotDog/The Landlord Upstairs《Disgusted Artist》/Rock Records Co., Ltd.﹙Performed by:MC HotDog﹚
  • David Ke/Down Lies the Skeleton《Jude Chiu》/Asia Muse Entertainment Co., Ltd.﹙Performed by:Jude Chiu﹚
  • Daryl Yao/The Adults《The Wonder of Wandering Life》/Warner Music Taiwan Limited﹙Performed by:Fish Leong﹚
  • Yang Su-Hao、Ding Jin、Eric Lin/Farewell in the Fall《Carry On》/Rock Mobile Corporation﹙Performed by:Meilinbear﹚
《 Best Arranger 》
  • dooodooo/A Dream of Bonnie and Clyde feat. JADE《Flow》/AsiaMuse Entertainment Co., Ltd.﹙Performed by:Nai-Wen Yang﹚
  • Xu Jun/OPEN IT《OPEN IT》/Elevenz Production & Publishing Co., Ltd.﹙Performed by:Xu Jun﹚
  • ØZI、Ian Jeffrey Thomas、Kyle Lu、Chia-Chen Chang/ADICA《ADICA》/Forbidden Paradise Music Limited﹙Performed by:ØZI﹚
  • No Party For Cao Dong/Damn《The Clod》/BHappy Co. Ltd.﹙Performed by:No Party For Cao Dong﹚
  • Jude Chiu、Walter Kwan、Tsui Chin-Hung/Embryo《Jude Chiu》/Asia Muse Entertainment Co., Ltd.﹙Performed by:Jude Chiu﹚
  • Huang Shao-Yong、Wang Yun-Chu/Circle《Circle》/Hikoon Cultural Media Co.Ltd.﹙Performed by:Su Yun-Ying﹚
《 Best Album Producer 》
  • Hao-Lun Huang、Tēnn Pîng/kán-tan tsi̍t kù uē/AUCE MUSIC Co., Ltd.﹙Performed by:Tēnn Pîng﹚
  • Howe/Flow/Asia Muse Entertainment Co., Ltd.﹙Performed by:Nai-Wen Yang﹚
  • Araiz/OPEN IT/Elevenz Production & Publishing Co., Ltd.﹙Performed by:Xu Jun﹚
  • HLK/Seven/Universal Music Ltd.﹙Performed by:Rhydian Vaughan﹚
  • Shuo Hsiao/Shape Of Life/Fangs Island Cultural Ltd.﹙Performed by:Shu-Chan Chiu﹚
  • Huang Shao-Yong、ABAO/Treasure/Nanguaq Co.,Ltd﹙Performed by:Makav﹚
《 Best Song Producer 》
  • W.LIN、I-Tun Chou/Gaslight《Not So Far Away》/Warner Music Taiwan Limited﹙Performed by:Marz23、ØZI﹚
  • Eason Chan、Terence Lam/Don't Mind Me《CHIN UP!》/Universal Music Ltd.﹙Performed by:Eason Chan﹚
  • Kay Huang/Tristesse《Tristesse》/Kwan’s International Co., Ltd.﹙Performed by:aMEI﹚
  • The Crane、SIRUP、whoosh/UMAMI《UMAMI》/Grown For What Entertainment Co., Ltd.﹙Performed by:The Crane、SIRUP﹚
  • ZERO、Matt Hsu/He Already Has Someone (2023)《He Already Has Someone (2023)》/Pourquoi Pas Music Limited﹙Performed by:Fu-Kai Hsu、Flesh Juicer﹚
  • Kumachan、rgry/Thank God We Survived《Thank God We Survived》/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.﹙Performed by:Kumachan feat. SOWUT & BR﹚
  • Ryota Katayama、Wen Hung/A Walk To Remember《A Walk to Remember (《Abang Adik》Original Theme Song)》/IS Entertainment Co., Ltd.﹙Performed by:Ryota Katayama﹚
《 Best Male Singer (Mandarin) 》
  • Xu Jun/OPEN IT/Elevenz Production & Publishing Co., Ltd.
  • JJ LIN/Happily, Painfully After/JFJ ProductionsRODUCTIONS Corp. Limited
  • Marz23/Not So Far Away/Warner Music Taiwan Limited
  • MC HotDog/Disgusted Artist/Rock Records Co., Ltd.
  • Jude Chiu/Jude Chiu/Asia Muse Entertainment Co., Ltd.
《 Best Female Singer (Mandarin) 》
  • Nai-Wen Yang/Flow/Asia Muse Entertainment Co., Ltd.
  • Shi Shi/Boomerang/Rock Records Co., Ltd.
  • 9m88/Sent/Jazz Baby Co., Ltd.
  • Su Yun-Ying/Circle/Hikoon Cultural Media Co.Ltd.
  • Tia Ray/Allure/Mr. Wing Creative Co., Ltd
《 Best Male Singer (Taiwanese) 》
  • Weng Li-You/Daomadan/Hao Chi Video&Recrd Co,Ltd
  • Tēnn Pîng/kán-tan tsi̍t kù uē/AUCE MUSIC Co., Ltd.
  • Sean Lin/The Best Year/Media-Chain International Marketing Co., Ltd.
  • Justin Su/Empty side of the heart/WIND MUSIC International Corporation
  • Fu-Kai Hsu/Jinsei Daigaku/Pourquoi Pas Music Limited
《 Best Female Singer (Taiwanese) 》
  • Panai/Iā-Pô/Blaire Ko Music Studio
  • Meilinbear/Carry On/Rock Mobile Corporation
  • Joey Chiang/Sleep Talking/Long Play Music Limited
  • Huang Fei/Eighteen Martial Arts/Water Music Co., Ltd.
  • Kelly Tsai/The Secret/ATIME Artist Management Co., Ltd.
《 Best Singer (Hakka) 》
  • Rita Lin/A Dragonfly Reads a Poem/Sangeutai Band
  • Leaf Yeh/Migration/Heart Flow Creation
  • Shu-Chan Chiu/Shape Of Life/Fangs Island Cultural Ltd.
  • Lulu Lin/Chill Huang/Bigpoint.Inc
  • Zoomie/Zhin‘ Moi/Dear Musik
《 Best Singer (Indigenous Language) 》
  • Utjung Tjakivalid/Vusam/Senay Studiotw
  • Ngerenger Darusakiv and Friends/The Answers: Ngerenger Darusakiv and Friends/Ngerenger Darusakiv Music Studio
  • Yaway·Mawring/The World Is Dancing with Me/WIND MUSIC International Corporation
  • Makav/Treasure/Nanguaq Co.,Ltd
  • Usay Kawlu/The Beauty of Pangcah/iWantMusic Ltd.
《 Best Band 》
  • Fire EX./Human Condition/Fire On Music
  • The Loophole/Beautiful World/Groovy Man Ltd
  • Fool and Idiot/Posture/B'in Music
  • Accusefive/In The Clouds/B'in Music
  • No Party For Cao Dong/The Clod/BHappy Co. Ltd.
  • Elephant Gym/World/Collaboration Arts Ltd.
  • MIXER/What A Romance/B'in Music
《 Best Vocal Group 》
  • aoi/Hái-hái Jîn-sing/Morningside Music, LLC
  • O-Kai Singer/Those Days/O-Kai Singers
  • The Wanted/Chubby! Chubby!/The Wanted Studio
  • SmashRegz/WHO CARES/RYM Entertainment Co., Ltd.
  • Limi/Natural Phenomena/My Honey Listen to Music Ltd.
《 Best New Artist 》
  • Tēnn Pîng/kán-tan tsi̍t kù uē/AUCE MUSIC Co., Ltd.
  • Hogan T./Loose Faucet/Rich Wing Co., Ltd
  • ADEN Wang/Be a Lover/Turnt Love LTD.
  • Vash Hsu/Survive To Remember/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.
  • Rhydian Vaughan/Seven/Universal Music Ltd.
  • Makav/Treasure/Nanguaq Co.,Ltd
  • Jocelyn 9.4.0/Jocelyn 9.4.0/ChynaTown Co., Ltd.

Instrumental - Record Label Awards

《 Best Instrumental Album 》
  • Built In System/Feeling Good Music Co., Ltd﹙Performed by:Jeremy Pelt、 Richie Goods、 Allan Mednard、 Chien-Chien Lu﹚
  • a method for capsaicinoid analysis/Feeling Good Music Co., Ltd﹙Performed by:dongyi﹚
  • Wonderful One/Feeling Good Music Co., Ltd﹙Performed by:QinQinQin、JJ、Dakanow、Huang Wei、Riga Huang、Unid Huang、Hu Zhe-Ray、Cao Chang-Xuan、Grace Lu﹚
  • Chen Mingchang’s 2023 Soundtrack Trilogy/Chen Ming Chang Music (CMC Music)﹙Performed by:Chen Mingchang﹚
  • Wuchang Ding/PRO Promoting International Co., Ltd﹙Performed by:Liu Pi、Szx.﹚

Instrumental - Individual Awards

《 Best Instrumental Album Producer 》
  • dongyi/a method for capsaicinoid analysis/Feeling Good Music Co., Ltd﹙Performed by:dongyi﹚
  • Ruby Pan、Sheng-Fei Lu/Knot A Problem/Fangs Island Cultural Ltd.﹙Performed by:Ruby Pan﹚
  • Chia-Lun Yue、T.R. Lai/at one/MUSDM Co., Ltd.﹙Performed by:Chia-Lun Yue﹚
  • J Geddes/Twisting Roots/WIND MUSIC International Corporation﹙Performed by:TPO Big Band﹚
《 Best Instrumental Composer 》
  • Plutato/The Little Match Girl《Pluto Potato》/Sound of Tomorrow Ltd.﹙Performed by:Plutato﹚
  • Yu-Han Su/Hi-Tech Pros and Cons《Liberated Gesture》/Feeling Good Music Co., Ltd﹙Performed by:Yu-Han Su﹚
  • Zhi-Han Xu/I.Movement - Fading Galaxy, Sinking Stars《Future Travel》/Ocean Butterflies Music Co., Ltd.﹙Performed by:Zhi-Han Xu﹚
  • Jo-Yu Chen/Walking Through Fear String Quartet+Piano《Walking Through Fear String Quartet+Piano》/Sony Music Entertainment Taiwan Ltd.﹙Performed by:Jo-Yu Chen Featuring Richard Lin﹚
  • Matthew James Fullen/Elegant《Twisting Roots》/WIND MUSIC International Corporation﹙Performed by:TPO Big Band﹚

Technical - Individual Awards

《 Best Album Design 》
  • Li-Hua Cheng/Hái-hái Jîn-sing/Morningside Music, LLC
  • Wu Jian-Long/Flow/Asia Muse Entertainment Co., Ltd.
  • Yi-Xuan Lu/Posture/B'in Music
  • Yi-Xuan Lu、Jia-Hong Huang/Empty side of the heart/WIND MUSIC International Corporation
  • Yueh Yueh Liu/Almost Human/HIM International Music Inc.

Technical - Record Label Awards

《 Best Vocal Album Recording 》
  • Flow/Asia Muse Entertainment Co., Ltd.
    (Recording Engineers:Chou-Han Tsay, SHENB, Chief, Brent Clark, Zen Chien, Yu-Hsuan Yeh/Main Mixing Engineers:Ziya Huang, Howe, Caesar Edmunds/Main Mastering Post-Production:Matt Colton)
  • OPEN IT/Elevenz Production & Publishing Co., Ltd.
    (Recording Engineers:Sanbist Lin, Aydos/Main Mixing Engineers:Sanbist Lin, Zhao Jing BIG.J/Main Mastering Post-Production:3 Dogs, San-Geun Jeon)
  • Posture/B'in Music
    (Recording Engineers:Minstrel Lu/Main Mixing Engineers:Minstrel Lu, Guanru Zhou/Main Mastering Post-Production:Minstrel Lu)
  • Jude Chiu/Asia Muse Entertainment Co., Ltd.
    (Recording Engineers:Yuri Red, Shao Tian, Tong X, Zhang Yu-Han, Meng Tao, Li Yang/Main Mixing Engineers:Matthew Sim/Main Mastering Post-Production:Alex Psaroudakis)
  • Sent/Jazz Baby Co., Ltd.
    (Recording Engineers:Chou-Han Tsay, Tzu-Ting Yang, Eric Chen, Kai-Yuan Cheng/Main Mixing Engineers:Chou-Han Tsay, Shan Wei-Ming/Main Mastering Post-Production:Stuart Hawkes)
《 Best Instrumental Album Recording 》
  • Pluto Potato/Sound of Tomorrow Ltd.
    (Recording Engineers:Chou-Han Tsai/Main Mixing Engineers:Howe、Chou-Han Tsai、Jay Cheng/Main Mastering Post-Production:Alex Gordon)
  • Built In System/Feeling Good Music Co., Ltd
    (Recording Engineers:Jimmy Katz/Main Mixing Engineers:Dave Darlington/Main Mastering Post-Production:Dave Darlington)
  • Exploitation Suite/Ho Vision Entertainment Co., Ltd
    (Recording Engineers:Michael Perez Cisneros, Kevin Thomas /Main Mixing Engineers:Michael Perez Cisneros/Main Mastering Post-Production:Michael Perez Cisneros)
  • Hello Ghost ! (Original Motion Picture Soundtrack)/Dark Horse Image
    (Recording Engineers:Chou-Han Tsay、Shao-Ting Sun/Main Mixing Engineers:Chou-Han Tsay/Main Mastering Post-Production:Robert Kleiner)
  • Ghost of the Dark Path Soundtrack/Cheers Entertainment Studio
    (Recording Engineers:Yu-Hsuan Yeh/Main Mixing Engineers:Yu-Hsuan Yeh/Main Mastering Post-Production:Yu-Hsuan Yeh)

Special Contribution Award

《 Special Contribution Award 》
  • Ching-Chih Liu
  • Cheng Hwa Jiuan

Jury Award

《 Jury Award 》
  • Elephant Gym
:::
金曲 GMA 官方臉書專頁(另開新視窗) GMA金曲獎頒獎典禮暨國際音樂節官方YOUTUBE(另開新視窗) 金曲 GMA 官方推特專頁(另開新視窗) 金曲 GMA 官方INSTAGRAM(另開新視窗)